top of page
  • Yazarın fotoğrafıMavi Çam Anaokulu

Mayıs Ayı Veli Bülteni

Güncelleme tarihi: 13 Haz


 Merhabalar! Mavi Çam'da şenlikli bir nisan ayını geride bıraktık. Araya bayram tatili ve çocuk bayramının da girmesiyle birlikte çocuklarımızı çok yormayacak, çok da uzun vaktimizi almayan böcekler temasının ardından fıkırtılı, hareketli bir tema seçmeye karar verdik. Hem de gerçek anlamda! Mayıs ayı temamız: Taşıtlar! Çocuklarımızın çok ilgisini çekecek bir tema seçimi olduğuna inanıyoruz. Öğrendikleri şeyler, günlük yaşamdan çok uzak olmayan, deneyimleme imkanı buldukları alanlardan olduğunda öğrenmeler iyice pekişiyor ve size harika aktarımlar olarak dönüyor. Bizce hepimiz için bol paylaşımlı, keyifli bir süreç olarak. O halde detaylıca yapacaklarımızı inceleyelim.

       İlk hafta (29 Nisan- 3 Mayıs), genel anlamda bir taşıtlar incelemesi yaparak başlayacağız. En sevdiğimiz taşıtları belirtip grafik oluşturduktan sonra resimlerini çizeceğiz. Hava, kara ve deniz taşıtlarının sınıflandırmasını yapacağız. 1 Mayıs tatilinden sonra ise tekerlekler konusuna eğileceğiz. Okulda, hayatımızı kolaylaştıran tekerleklerin izini süreceğiz. "Tekerlekler neden daire şeklindedir?" sorusundan hareketle kare tekerlekli arabalar tasarlayıp cevaba birlikte ulaşacağız. Üzerine boyalar saçılmış kağıtların üstünden tekerleklerle geçerek çıkardığı izleri inceleyeceğiz. Boya yaptığımız arabaları foşur foşur yıkayacağız.

       İkinci hafta (6-10 Mayıs), kara taşıtlarına yoğunlaşacağız. Kara taşıtlarından otobüs, bisiklet ve treni ele alacağız. Çocuklarla haftaya uygun olarak "Arkadaşım Otobüs Şoförü" ve "Durmak İstiyorum" kitaplarını paylaşacağız. Haftanın ilk günü çocuklarımızla sınıfta küçük bir otobüs ortamı yaratıp dramatik oyun oynayacağız. Ardından Sude öğretmen eşliğinde sınıftaki ilişki dinamikleri hakkında fikir edilebileceğimiz bir rehberlik etkinliğimiz olacak. Bu etkinlikte çocuklar, boş otobüs resmine istedikleri arkadaşlarının fotoğraflarını ekleyecekler. Salı günü sınıflarında çocukları bir bisiklet karşılıyor olacak. Çocuklarımızla detaylıca inceledikten sonra sağını solunu iyice kurcalayacağız. Keyifli bir bisiklet dansı da salı günü bize eşlik edecek. Çarşamba günü bisiklet kullanırken güvenliğimiz için dikkat etmemiz gerekenler üzerinde duracağız. Başka bir etkinlikte hazırlayacağımız bisiklet tekerleklerine kendimiz hakkında olumlu cümleler yazacağız. Haftanın son iki günü trenlerle çalışacağız. Farklı nitelikte trenler, trenlerle ilgili meslekler konuşacağımız konulardan. Ayrıca sınıftaki peluş oyuncaklarımızı gezdirmek için bir Mavi Çam treni oluşturacağız. Sizlere naçizane tavsiyem, bu haftanın sonunda, ele aldığımız taşıtlardan birini ya da birkaçını çocuğunuzla birlikte kullanmanız (otobüs, metro vs.). Onun için de sizin için de çok keyifli olacaktır. :) 

     Ayın üçüncü haftasında (13-17 Mayıs), kara taşıtlarının ardından köprülere ve trafik kurallarına değineceğiz. Çocuklarımızla farklı türdeki köprüleri inceleyip okuldaki materyallerle üç boyutlu köprüler tasarlayacağız. Köprülerin nasıl inşa edildiklerinden konuşacağız. Köprüler bizi alıp Monet'nin "Japon Köprüsü"ne kadar götürecek. Bu ayın sanatçısı böylece Claude Monet olacak. Çarşamba günü çocuklarımızla ünlü "Nilüferler ve Japon Köprüsü" eserini yeniden yorumlayacağız. Ünlü ressamdan geri kalacaklarını pek sanmam. :) 

     Dördüncü hafta (20-24 Mayıs) kaldığımız yerden taşıtlar sınıflandırmasına devam ederek hava ve deniz taşıtlarını ele alacağız. Bu hafta bir de gezimiz olacak. Aklımızda üç farklı alternatif var. Zaman yaklaşınca sizleri de bilgilendireceğiz. Gemiler, helikopterler ve balonları ele alacağımız bu haftada temayla ilişkili farklı etkinliklerimiz olacak.

     Bu ay tam beş hafta sürüyor. Ayın beşinci haftası (27-31 Mayıs) çocuklarımızı biraz şaşırtmayı planlıyoruz. Bu hafta belki üzerine çok düşünmedikleri taşıt taşıyan taşıtlardan, bilimsel amaçlı kullanılan taşıtlardan, arama ve kurtarma taşıtlarından bahsedeceğiz. Uzay mekiği taşıyan bir uçak fikri bizce onları çok heyecanlandıracak.    

     Biz bu ayı planlarken çok keyif aldık. Umarım çocuklarımız için de öyle geçer. Hepimizin 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kutlarım. Birlikte çocuklarımıza daha adil bir dünya inşa edebilmek için verdiğimiz emeklerin en anlamlısı, kalplerine bu tohumları şefkatle ekmek... Onların yaşayacakları dünyayı, bizim onlar için hayal ettiğimizden daha güzel bir yere dönüştüreceklerine inancım tam. Umut dolu bir mayıs diliyorum hepimize. Sevgiler...

                          

Mavi Çam


#

ümitköy kreş

ümitköy anaokulu

çayyolu kreş

çayyolu anaokulu

alacaatlı kreş

alacaatlı anaokulu

çayyolu kreş

çayyolu anaokulu

çankaya kreş

çankaya anaokulu

ümitköy kreş

ümitköy anaokulu

çayyolu kreş

çayyolu anaokulu

alacaatlı kreş

alacaatlı anaokulu

çankaya kreş

çankaya anaokulu

çayyolu kreş

çayyolu anaokulu

16 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


bottom of page